Okres pandemii to czas trudności dla wielu przedsiębiorców. Dotyczą one również firm, które realizują projekty dofinansowane ze środków unijnych. Wychodząc naprzeciw ich problemom, 18 kwietnia 2020 r. weszła w życie ustawa z dnia 3 kwietnia 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID – 19 w 2020 r. (Dz.U. 2020, poz. 694), która nazywana jest również specustawą funduszową.
Dokument ten ma zapewnić wsparcie dla podmiotów realizujących projekty, ułatwiając im realizację i rozliczanie projektów. Ponadto stanowi on podstawę prawną dla instytucji wdrażających środki unijne do elastycznego podejścia do beneficjentów.
Ustawa przewiduje m.in.:
- Możliwość wydłużania terminów składania wniosków w prowadzonych naborach, jak również terminów na uzupełnienie lub poprawienie złożonego już wniosku.
- Możliwość zwolnień z niektórych rygorów i sankcji wcześniej przewidzianych w tzw. ustawie wdrożeniowej.
- Możliwość przekazania środków z programów operacyjnych na cele walki z COVID -19,
- W przypadku zaistnienia nieprawidłowości w realizacji projektu, która jest bezpośrednim skutkiem COVID – 19, obniżenie dofinansowania w związku z tą nieprawidłowością będzie pokryte ze środków budżetu państwa, a tym samym nie będzie ono obciążało Beneficjenta.
- Możliwość uznania za kwalifikowalne w projekcie wydatków poniesionych na cele, które nie zostały ostatecznie zrealizowane z powodu wystąpienia pandemii COVID-19.
- Dokonanie zmiany umowy o dofinansowanie albo decyzji o dofinansowaniu projektu, jeżeli na skutek wystąpienia COVID-19 realizacja postanowień umowy albo decyzji w zakresie wynikającym z zatwierdzonych kryteriów wyboru projektów jest niemożliwa lub znacznie utrudniona.
- Wydłużenie terminów na składanie wniosków o płatność o 30 dni.
- Wydłużenie terminów zakończenia realizacji projektów.
Przepisy te obowiązują z mocą wsteczną od 01.02.2020 r.